Jeżeli szał na grudniki trwa właśnie teraz, to za moment w ich miejsce wkroczy prawdziwa gwiazda - znana również pod nazwą poinsecja (Euphorbia pulcherrima). Bardzo często, gdy tylko mijają święta Bożego Narodzenia (może i Sylwester, a przy odrobinie szczęścia i Trzech Króli), pojemniki z upadłą poinsecją lądują na śmietnikach. Czy gwiazda betlejemska może świecić przez cały rok? Jak ją pielęgnować, by cieszyć się nią w kolejnych latach?
Oto najczęstsze pytania i odpowiedzi!
🌸 Czy gwiazda betlejemska jest rośliną jednoroczną?
Nie, poinsecja jest rośliną wieloletnią, a w warunkach naturalnych potrafi mieć ok. 30 cm wysokości.
🌸 Gdzie kupię gwiazdę betlejemską i jak wybrać najlepszą?
W grudniu będzie dostępna w każdym sklepie. Wybierz okazałe sztuki z dużą ilością liści. Pojawiający się na liściach pyłek to oznaka zakończenia kwitnienia w niedługim czasie.
🌸 Jak pielęgnować poinsecję podczas kwitnienia?
Odpowiednie naświetlenie jest niezbędne do życia roślinom tropikalnym, takich jak gwiazda betlejemska. Zalecane jest minimum 6 godzin, a jeżeli parapet to jedyne miejsce, gdzie możemy jej zapewnić odpowiednią ilość światła, liście nie mogą dotykać zimnej szyby. Temperatura optymalna to 12 - 18 stopni Celsjusza.
🌸 Jak często podlewać i nawozić w czasie kwitnienia?
Lepiej nieco przesuszyć niż przelać i pozwolić korzeniom na utopienie się. Najlepiej zachować wilgotne podłoże. Jeśli roślina została kupiona w papierze ozdobnym lub celofanie, warto jest zdjąć opakowanie, by łatwiej było monitorować stan nawodnienia. Poinsecja wymaga zraszania lub większej wilgotności powietrza. Nawożenie w czasie kwitnienia nie jest zalecane.
🌸 Jakie wymagania ma poinsecja przez resztę roku?
Od stycznia do marca wystarczy podlewać. W marcu powinna powoli przechodzić w stan spoczynku, dlatego też roślinę należy skrócić do ok. 15 cm, a podlewanie ograniczyć i nawadniać tylko, gdy podłoże przeschnie. Maj to dobry miesiąc na przesadzanie gwiazdy i też od tego momentu warto zasilać roślinę nawozami organicznymi. Po czasie powinna pokazać nowe przyrosty, a dla jej zagęszczenia warto uszczykiwać pędy.
Gwiazda betlejemska przeżyła do tego momentu? Świetnie! Październik i listopad to kluczowe miesiące dla rozwoju poinsecji oraz jej późniejszego kwitnienia. Na 8 do 10 tygodni przed Bożym Narodzeniem, roślinę codziennie przez 12-15 godzin trzeba trzymać w kompletnej ciemności i ok. 6 godzin na jasnym stanowisku. Na czas ciemności można nawet zamknąć ją w szafie! Po pojawieniu się zawiązków kwiatowych roślina może wrócić na swoje miejsce na parapecie. I ani się nie obejrzymy - znów święta!
🌸 Czy poinsecja jest trująca?
Czy nazwa poinsecja pochodzi od ang. poison - trucizna? Nie. Nazwa pochodzi od nazwiska botanika-amatora, który przywiózł tę roślinę z Meksyku do Stanów Zjednoczonych - Joela Roberta Poinsetta.
Gwiazda betlejemska sama w sobie nie jest trująca, ale jej soki mogą spowodować ból brzucha lub podrażnić skórę. Jednak nie u wszystkich wilczomleczów przebieg zatrucia jest tak łagodny.
🌸 W jakich kolorach kwitnie gwiazda betlejemska?
Te czerwone, różowe, czy kremowe płatki to nie są kwiaty poinsecji, a przykwiatek. Przykwiatki są to liście, z kąta których wyrastają kwiaty.
Spróbuj uratować gwiazdę!
Powodzenia! 💚
PS. Sprawdź, jak dbać o grudniki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz