listopada 18, 2020

Grudnik - kaktus Bożego Narodzenia

Grudzień już niedługo, bombki i stroiki świąteczne powstają już od miesięcy, a na forach ogrodniczych wysyp zapytań o grudniki. Kiedy zakwitnie? Dlaczego nie kwitnie? Dlaczego gubi kwiaty? Aby jednak wydały kwiaty i ożywiły domy trzeba dbać o nie przez cały rok.  

Szlumbergera (potocznie: grudnik, czy kaktus bożonarodzeniowy, Schlumbergera) to, oprócz gwiazdy betlejemskiej, zwiastun nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. 

Grudniki - krótka charakterystyka

Są to kaktusy rodem z brazylijskiej dżungli. Kwitną od listopada do stycznia we wszystkich odcieniach różowego, fioletowego, kremowego, czy czerwonego. Do znalezienia na półkach w większości sklepów. Zazwyczaj przyozdobione czapką Świętego Mikołaja, bombkami lub brokatem. 

Jakie stanowisko? 

Jasne, umiarkowanie słoneczne i bez bezpośredniego słońca. Latem i zimą najlepiej utrzymywać temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza. Od maja (o ile nie ma przymrozków!) do sierpnia można przechowywać na tarasie, czy w ogrodzie.

Jak często podlewać grudniki?

Szlumbergery, co niespotykane u kaktusów, preferują lekko wilgotne podłoże. Nie można też dopuszczać do przelania rośliny. Oznaką przesuszenia będzie marszczenie pędów. 

Kiedy nawozić?

Wiosną i latem co 2 tygodnie. Wystarczy biohumus lub nawóz do kaktusów. 

Dlaczego mój grudnik nie kwitnie? 

Przyczyny braku kwitnienia mogą być różne: zbyt wysoka temperatura, zbyt dużo światła, nagła zmiana stanowiska. Aby nieco pomóc roślinie to na cały październik można przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. W listopadzie należy przywrócić ją na poprzednie miejsce i zapewnić odpowiednią wilgotność (zwłaszcza w sezonie grzewczym). 

Dlaczego moja roślina gubi kwiaty?

Po zawiązaniu pąków kwiatowych nie wolno przestawiać w inne miejsce! 

Jeżeli już musimy przemieścić grudnika, na doniczce warto zaznaczyć miejsce, na które pada światło i ponownie ustawić w tym samym miejscu i kierunku. 

Kwitnący kaktus na Wielkanoc?

Jasne, że tak! Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri) jest bliskim krewnym grudnika, ale wydaje kwiaty w innym czasie, i jak sama nazwa wskazuje, w okresie Wielkanocy. Zalecenia pielęgnacyjne są bardzo podobne, ale "grudnik" kwietniowy zimą potrzebuje temperatury ok. 6-10 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze może nie zawiązywać pąków kwiatowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz