listopada 19, 2020

Gwiazda betlejemska - wilczomlecz piękny i nadobny


Jeżeli szał na grudniki trwa właśnie teraz,  to za moment w ich miejsce wkroczy prawdziwa gwiazda - znana również pod nazwą poinsecja (Euphorbia pulcherrima). Bardzo często, gdy tylko mijają święta Bożego Narodzenia (może i Sylwester, a przy odrobinie szczęścia i Trzech Króli), pojemniki z upadłą poinsecją lądują na śmietnikach. Czy gwiazda betlejemska może świecić przez cały rok? Jak ją pielęgnować, by cieszyć się nią w kolejnych latach? 

Oto najczęstsze pytania i odpowiedzi! 

🌸 Czy gwiazda betlejemska jest rośliną jednoroczną? 

Nie, poinsecja jest rośliną wieloletnią, a w warunkach naturalnych potrafi mieć ok. 30 cm wysokości. 

🌸 Gdzie kupię gwiazdę betlejemską i jak wybrać najlepszą? 

W grudniu będzie dostępna w każdym sklepie. Wybierz okazałe sztuki z dużą ilością liści. Pojawiający się na liściach pyłek to oznaka zakończenia kwitnienia w niedługim czasie. 

🌸 Jak pielęgnować poinsecję podczas kwitnienia? 

Odpowiednie naświetlenie jest niezbędne do życia roślinom tropikalnym, takich jak gwiazda betlejemska. Zalecane jest minimum 6 godzin, a jeżeli parapet to jedyne miejsce, gdzie możemy jej zapewnić odpowiednią ilość światła, liście nie mogą dotykać zimnej szyby. Temperatura optymalna to 12 - 18 stopni Celsjusza

🌸 Jak często podlewać i nawozić w czasie kwitnienia? 

Lepiej nieco przesuszyć niż przelać i pozwolić korzeniom na utopienie się. Najlepiej zachować wilgotne podłoże. Jeśli roślina została kupiona w papierze ozdobnym lub celofanie, warto jest zdjąć opakowanie, by łatwiej było monitorować stan nawodnienia. Poinsecja wymaga zraszania lub większej wilgotności powietrza. Nawożenie w czasie kwitnienia nie jest zalecane. 

🌸 Jakie wymagania ma poinsecja przez resztę roku?

Od stycznia do marca wystarczy podlewać. W marcu powinna powoli przechodzić w stan spoczynku, dlatego też roślinę należy skrócić do ok. 15 cm, a podlewanie ograniczyć i nawadniać tylko, gdy podłoże przeschnie. Maj to dobry miesiąc na przesadzanie gwiazdy i też od tego momentu warto zasilać roślinę nawozami organicznymi. Po czasie powinna pokazać nowe przyrosty, a dla jej zagęszczenia warto uszczykiwać pędy. 

Gwiazda betlejemska przeżyła do tego momentu? Świetnie! Październik i listopad to kluczowe miesiące dla rozwoju poinsecji oraz jej późniejszego kwitnienia. Na 8 do 10 tygodni przed Bożym Narodzeniem, roślinę codziennie przez 12-15 godzin trzeba trzymać w kompletnej ciemności i ok. 6 godzin na jasnym stanowisku. Na czas ciemności można nawet zamknąć ją w szafie! Po pojawieniu się zawiązków kwiatowych roślina może wrócić na swoje miejsce na parapecie. I ani się nie obejrzymy - znów święta!

🌸 Czy poinsecja jest trująca?

Czy nazwa poinsecja pochodzi od ang. poison - trucizna? Nie. Nazwa pochodzi od nazwiska botanika-amatora, który przywiózł tę roślinę z Meksyku do Stanów Zjednoczonych - Joela Roberta Poinsetta. 

Gwiazda betlejemska sama w sobie nie jest trująca, ale jej soki mogą spowodować ból brzucha lub podrażnić skórę. Jednak nie u wszystkich wilczomleczów przebieg zatrucia jest tak łagodny. 

🌸 W jakich kolorach kwitnie gwiazda betlejemska? 

Te czerwone, różowe, czy kremowe płatki to nie są kwiaty poinsecji, a przykwiatek. Przykwiatki są to liście, z kąta których wyrastają kwiaty.  

Spróbuj uratować gwiazdę! 
Powodzenia! 💚

PS. Sprawdź, jak dbać o grudniki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz