stycznia 23, 2021

Rośliny doniczkowe - nieznane nazwy znanych roślin

MT - Archiwum własne

Łacina to międzynarodowy język nie tylko lekarzy, ale też przyrodników, w tym botaników. Wiele nazw roślin zostało spolszczonych, dzięki czemu łatwo skojarzyć je z nazwą łacińską, ale warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań po polsku: 

...czy czułek jest wrażliwy?
...czy Ostrzeszyn to miasto na Podkarpaciu? 
...a może zakleśń jest zaklęsła? 

Zakleśń - alokazja amazońska

Hit z marketów co najmniej ostatnich dwóch lat. Codzienna gwiazda facebookowych forów ogrodniczych. Roślina o największym wskaźniku umieralności - znana też jako "eutanazja". 

Skąd taka nazwa?
Wertując Internet nie znalazłam logicznego wyjaśnienia dla polskiej nazwy. Niemniej jednak niektóre wpisy na forach opisywały słowo "zakleśń" jako brzydkie i niewarte uwagi. 
Moim zdaniem alokazję dobrze określa przymiotnik zaklęsły, czyli "taki, który zaklęsł (się); zapadł się, opadł, stał się wklęsłym". Najczęściej zadawane pytania na grupach roślinomaniaków to: "dlaczego moja alokazja mdleje?", "dlaczego ona tak szybko umiera?", więc z tym zaklęsłym coś musi być...

Wymagania i pielęgnacja
W idealnym świecie nie jest rośliną jednorazową. Zakleśń potrzebuje półcienistego miejsca o stale wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. 

Kącicierń - bugenwilla

Bugenwilla nie jest rośliną z okładek czasopism i wbrew pozorom niełatwo ją kupić, a jeszcze trudniej utrzymać w dobrej kondycji. Często spotykana na grupach dyskusyjnych dla dojrzałych ogrodników. 

Skąd taka nazwa?
Kącicierń posiada ciernie w kącie liścia? Tak! Ciernie pomagają roślinie wspinać się po podporach. 

Wymagania i pielęgnacja
Najlepsze warunki dla bugenwilli to pH 4,5-5,5 i stałe zasilanie biohumusem. Rośnie i kwitnie w miejscu jasnym, a nawet nasłonecznionym. Po upewnieniu się, że przymrozki już nie przyjdą, można wystawić ją na taras, balkon, czy jasną werandę. 

Ciemnotka okrągłolistna - Pellaea rotundifolia

Paproć, która podobno najlepiej rośnie u osób o statusie "babcia" lub "dziadek". Amerykańscy naukowcy zalecają do podlewania tylko i wyłącznie mleko od szczęśliwych krów. Nieznany jest jeszcze wpływ mleka roślinnego na umieralność paproci. 

Skąd taka nazwa?
Jej ogonki liściowe są bardzo ciemne, nawet czarne, a łacińska nazwa wywodzi się od greckiego słowa pellos, czyli ciemność. 

Wymagania i pielęgnacja
Polska nazwa może być myląca, bo ciemnotka, w przeciwieństwie do pozostałych paproci, preferuje stanowiska suche i jasne. Wbrew pozorom nie toleruje nadmiaru wody w glebie i jest wrażliwa na wilgotne powietrze, ponieważ w naturalnym środowisku rośnie wśród skał. 

MT - Archiwum własne

Czarnooka Zuzanna - tunbergia oskrzydlona

Ta jednoroczna roślina zdobi niejedną donicę niejednej Zuzanny. Posiadanie jej w swojej kolekcji to gwarancja wygranej w dorocznym konkursie na najładniejszy balkon na osiedlu. 

Skąd taka nazwa?
Black-eyed Susan to na zachodnie najczęściej określenie dla innego gatunku, jakim jest rudbekia owłosiona. 

Wymagania i pielęgnacja
Tunbergię można wysiewać w drugiej połowie maja w miejscu osłoniętym, ale nasłonecznionym. Zapewnienie podłoża bogatego w kompost i umiarkowane podlewanie pozwoli Zuzannie na kwitnięcie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. 

Ostrzeszyn - kalatea

Pręgowana, falistolistna, różowokropkowana... Kolejny must-have dwunastu sezonów wstecz. Informacje o nowych dostawach kalatei rozchodzą się lepiej niż najświeższe plotki. I nie tylko w Ostrzeszynie (gdziekolwiek jest położone). 

Skąd taka nazwa?
Niełatwo było cokolwiek znaleźć, ale w pracy doktorskiej Słownictwo rzemiosł w drewnie w leksyku doby nowopolskiej mgr Renaty Janickiej-Szyszko znajduje się opis słowa ostrzeszek - rodzaj płotu, kosz na wierzchu płotu, pleciony z chrustu, napełniony gnojem albo słomą, dla nakrycia płotu od deszczu i dla utrudnienia przejścia. I tym oto sposobem przechodzimy do greckiego słowa kalathos, które oznacza kosz. Przypadek? Może być.

Wymagania i pielęgnacja
Piękny, ale i trudny zawodnik. Najlepszym miejscem do życia dla kalatei byłoby tzw. tropikalne okno, jednak niewielu może sobie pozwolić na taką konstrukcję. Podłoże przepuszczalne i kwaśne (pH 4,5-5,0), temperatura powyżej 16 stopni C oraz wysoka wilgotność to minimum, jakie powinno zapewnić się tej kapryśnej księżniczce. 

Kasztanowe wino - Tetrastigma voinierianum

Kasztanowe wino najczęściej spotykane jest we wnętrzach, które pamiętają czasy słusznie minione. Jakoś ten klimat im szczególnie odpowiada. Roślina (w naszych warunkach) domowa nie jest przeznaczona dla każdego, bo i nie każde pomieszczenie jest dla niej przeznaczone.

Skąd taka nazwa?
To poetyckie określenie sprawdziłoby się również jako nazwa pensjonatu, koloru farby do włosów, czy napitku dla pełnoletnich. Jednak kasztanowe wino wzięło swoje imię od koloru spodniej strony starszych liści tej rośliny, które zmieniają swoją barwę na brązowo-bordową. Zupełnie jak kasztany. 

Wymagania i pielęgnacja
Tetrastigma potrafi dorastać nawet do 5 m rocznie, przez co potrzebuje sporych ilości nawozów mineralnych. Podłoże dla niej powinno być lekko zasadowe, dlatego można podlewać ją wodą z kranu. 

MT - Archiwum własne

Trójskrzyn pstry - kroton

Kwiat domowy, który niejedno ma imię. Jego barwy wojenne skusiły już wielu amatorów ogrodnictwa pokojowego. Roślina z pierwszej ligi gwiazd działu ogrodniczego. 

Skąd taka nazwa?
Tu również nie było łatwo znaleźć cokolwiek o pochodzeniu słowa trójskrzyn. Trój- (od trzy) może oznaczać ilość barw jego liści, natomiast -skrzyn może sugerować o związku, który powoduje, że kroton jest rośliną określaną jako trująca. To tylko moje domysły. Nic osobistego.

Wymagania i pielęgnacja
Krotonowi służą jasne miejsca, bez dostępu do bezpośredniego słońca. W sezonie wegetacyjnym należy zraszać i nawozić go dość często.

Czułek wrażliwy - mimoza

Osobnik, który może poczuć się szczególnie dotknięty - żart. Introwertyk. Trochę wstydliwy. Ciekawa i oryginalna roślina, dla której warto dopasować styl swojego wnętrza. 

Skąd taka nazwa? 
Nawet najlżejszy dotyk liści mimozy powoduje ich zwijanie się. Nie trzeba tu wiele dodawać. 

Wymagania i pielęgnacja
Nie będziesz ucinał gałązki, ani żadnej części jego, albowiem tylko bez cięcia może rozwijać się prawidłowo. Podłoże uniwersalne, gleba zawsze wilgotna, liście zraszane. Niby niewymagająca, a trzeba mieć ją na uwadze. 

PS. Kiedyś napiszę o roślinach i ich nazwach pochodzących z różnych regionów Polski. To dopiero będzie ubaw! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz