kwietnia 20, 2021

Fikus sprężysty - pielęgnacja, stanowisko, wymagania


Fikus-figowiec nie bez powodu cieszy się nieustającą popularnością wśród hodowców. Jest prawdziwie uniwersalną rośliną domową, która równie dobrze nadaje się do ozdabiania mieszkań w stylu vintage, boho, czy loft. 

🌿 Krótka charakterystyka

Fikus sprężysty jest jednym z najchętniej uprawianych gatunków swojego rodzaju. Gdy warunki mu sprzyjają, bujnie się rozrasta. W swojej ojczyźnie, Indiach, dorasta nawet do 30 m wysokości. W naszym klimacie znaczącym ograniczeniem może okazać się wielkość pomieszczenia. Jego ekspansywnemu rozwojowi zapobiega regularne przycinanie - przy okazji roślina się rozkrzewia. Roczny przyrost odpowiednio pielęgnowanego figowca wynosi ok. 50 cm. Starsze egzemplarze zrzucają dolne liście. 

🌿 Kwitnienie i zapach

Fikusy nie kwitną. 

🌿 Światło i temperatura

Wszystkie gatunki figowców wymagają jasnego stanowiska. Przy niedostatecznej ilości światła gubią liście - odnosi się to głównie do gatunków o liściach o dekoracyjnym rysunku. Temperatura w pomieszczeniu w okresie wzrostu powinna wahać się w granicach 20-25 °C. Zimą nie powinna spaść poniżej 16 °C.

🌿 Podlewanie i nawożenie

Dzięki dużej powierzchni liści figowce wymagają znacznych ilości wody. Latem podlewa się co najmniej 2 razy w tygodniu, zimą rzadziej. W okresie od kwietnia do października można raz na tydzień dodać płynnego nawozu.

🌿 Podłoże i przesadzanie

Odpowiednia będzie ziemia uniwersalna z małą ilością torfu. Rośliny przesadza się raz na 2-3 lata. 

🌿 Otoczenie i ustawienie

Fikus sprężysty najlepiej prezentuje się samotnie, umieszczony w dużym i jasnym pomieszczeniu. Ze względu na wielkości, które może osiągnąć, dobrze jest znaleźć mu miejsce na podłodze. 
🌿 Odmiany spotykane w handlu

Jako rośliny pokojowe uprawiane są odmiany gatunku wyjściowego - jest nim często Ficus elastica 'Robusta'. Odmiana Ficus elastica 'Decora' ma większe i szersze liście, odmiana 'Abidjan' tworzy liście ciemnozielone. 

Ficus elastica 'Variegata' jest odmianą o liściach z białymi plamami. Idealne do jej uprawy jest bardzo jasne miejsce. 

Wyhodowana w Belgii odmiana 'Schrijveriana' wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi, które w środku blaszki mają szarozieloną plamę o jaśniejącym brzegu. 
Odmiana 'Doesceri' z Nowego Orleanu ma liście pokryte różnobarwnymi plamami: zielonymi, szarymi, białymi lub kremowymi. Liście osiągają nawet do 40 cm długości. 

Inne odmiany: 'Tineke', 'Belize', 'Melany' i inne. 

🌿 Przygotowanie sadzonek

Bezpośrednio do ziemi - Nowe egzemplarze fikusa sprężystego można łatwo wyhodować z odciętych części rośliny macierzystej. Sadzonka wierzchołkowa powinna mieć od 2 do 5 liści. Sadzonka łodygowa może mieć zaledwie 6 cm długości - niezbędny jest zaledwie jeden liść z pąkiem. Obydwa rodzaje sadzonek należy sadzić w dobrej ziemi kwiatowej z dużą domieszką torfu. Przedtem powierzchnię cięcia powinno się zanurzyć w ukorzeniaczu. 

Zanurzenie w wodzie - Przed zasadzeniem, powinno się sadzonki zanurzyć w wodzie - przestają wówczas wydzielać mleczny sok. Gdy znajdą się już w doniczce przykrytej przezroczystą folią, ustawia się je w jasnym miejscu o temperaturze ok. 24 °C. Przy wyższej temperaturze powietrza należy w torebce zrobić kilka otworów. Gdy sadzonki się ukorzenią (po 2-3 miesiącach), torebkę należy zdjąć i zacząć umiarkowanie podlewać. Po kolejnych dwóch miesiącach można je przesadzić. 

🌿 Choroby i szkodniki

Zwieszone liście - oznaka niedoboru wody. Doniczkę z rośliną należy wstawić na ok. 1-2 godziny do miski z wodą.

Brązowe plamy na liściach i opadanie liści - zbyt chłodne miejsce.

Liście żółkną i opadają - gdy podłoże zbyt długi czas pozostaje wilgotne. Przed kolejnym podlaniem ziemia powinna wyschnąć. 

Przędziorki - małe, żółte plamy na liściach mogły zostawić czerwone pajączki. Jeśli inwazja jest zaawansowana, roślinę należy zlikwidować. 

Wełnowce - białe pajęczyny na liściach można obmyć słabym roztworem spirytusu. 

Uwaga! Liście wszystkich gatunków figowca od czasu do czasu wyciera się wilgotną szmatką. Należy uważać, by nie uszkodzić liści - po ranach pozostają blizny. Liści nie należy woskować. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz