kwietnia 19, 2021

Fiołek Viola odorata - pielęgnacja, stanowisko, wymagania


Fiołek zwiastuje nadejście wiosny! Najbardziej znanymi gatunkami są fiołek wonny (Viola odorata), fiołek rogaty (Viola cornuta) oraz fiołek trójbarwny (Viola tricolor). W Polsce rośnie dziko kilkanaście gatunków tych kwiatów. 

🌿 Jedne z najbardziej popularnych wiosną

Rośliny te występują na obszarze całej Europy. Są to małe rośliny o zimozielonych liściach. Z dziko rosnącego, zniewalająco pachnącego gatunku w drodze uszlachetnienia powstały liczne odmiany. Znane są mieszańce o kwiatach w innych barwach niż fioletowo-niebieski i pozbawionych zapachu, np. 'Albiflora' - kwiaty białe lub 'Villmarini' - pomarańczowożółte. Również w naturze dochodzi do nieustannego krzyżowania różnych gatunków. 

🌿 Wielkość i wzrost

Fiołek dorasta do 5-10 cm wielkości. Z kłączy wyrastają rozety karbowanych, szerokich liści o sercowatym kształcie oraz pędy kwiatowe. Fiołki tworzą liczne rozłogi. 

🌿 Kwitnienie i zapach 

Pachnące fiołki były znane i sadzone już w starożytnej Grecji. W średniowieczu zostały rozpowszechnione na całą Europę, dzięki czemu stały się też roślinami obrzędową, tematem legend i mitów. Kwitną na wiosnę już od marca. 

🌿 Światło i temperatura

Roślina lubi półcieniste lub cieniste, chłodniejsze stanowiska. Na zewnątrz - przede wszystkim pod drzewami, kępami starej, wyschniętej trawy, przy kamiennych ścianach. 

🌿 Podlewanie i nawożenie

Przy uprawie na zewnątrz rośliny podlewa się tylko podczas długotrwałej suszy. Okazy uprawiane w doniczkach potrzebują regularnego nawadniania. 

🌿 Podłoże i przesadzanie

Fiołki rosnące w doniczce przesadza się co roku do mieszanki ziemi uniwersalnej, torfu i żwiru. 
🌿 Przycinanie

Odcina się tylko pędy kwiatowe, np. do wiązanek, bukietów. 

🌿 Rozmnażanie 

Latem przez podział lub przez wysiew nasion, zaraz po dojrzeniu owoców. U roślin uprawianych na zewnątrz w rozsiewaniu biorą udział nawet mrówki. 

🌿 Choroby i szkodniki

- Fiołki rosnące na zewnątrz bardzo rzadko atakowane są przez szkodniki i choroby.

- Przędziorki: Po zauważeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej odizolować fiołka, aby szkodniki nie mogły zaatakować sąsiednich roślin. Jeżeli zastosowanie insektycydów nie przyniesie oczekiwanych efektów, roślinę trzeba wyrzucić na kompost. 

- Mszyce: Usunąć można za pomocą wacika nasączonego denaturatem. Można też spryskać roślinę roztworem szarego mydła. 

- Rdza fiołków: Stanowi poważne zagrożenie dla kondycji rośliny. Na liściach na wiosnę pojawiają się blade plamy, a na ich spodzie zarodniki. 

- Szara pleśń: Pojawia się na roślinach uprawianych na stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej jest przesadzić fiołka w bardziej suche miejsce. 

🌿 Z czym łączyć fiołki? 

W donicach świetnie sprawdzą się w połączeniu z hiacyntami, bratkami, prymulkami. 


🌿 Ciekawostki

Fiołki były przysmakiem cesarzowej Sissi. 
Przepisy na ciekawe dania z fiołkami tutaj: Fiołki Cesarzowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz