marca 23, 2021

Scindapsus pstry, ołustek - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

Scindapsus pstry pochodzi z tropikalnych dżungli rejonów południowo-wschodniej Azji - jest pod wieloma względami podobny do epipremnum złocistego, ale epipremnum jest złoto-żółto-zielone, natomiast liście scindapsusa mają srebrzystoszary rysunek i wydają się być zamszowe w dotyku.
Jest to roślina, która w naturalnym środowisku pnie się po pniach drzew, a do powierzchni przyczepia się za pomocą korzeni powietrznych. W warunkach domowych może znajdować się w pojemnikach wiszących lub może też piąć się po paliku. 

🌿 Wielkość i rozmiary

Pędy scindapsusa mogą mieć nawet kilka metrów długości. Liście są sercowate, ciemnozielone ze srebrzystoszarymi plamami i taką też obwódką. Korzenie czepne tworzą się na pędach w kątach liści. 

🌿 Światło i temperatura

Najlepszym miejsce będzie jasne stanowisko, ale bez bezpośredniego światła. Dobrze też czuje się w półcieniu i całkiem nieźle znosi temperatury pokojowe. Scindapsusowi warto zapewnić też nieco wyższą wilgotność powietrza, np. w jasnej łazience lub w pokoju, w którym wieszane jest pranie. 

Uwaga! Niektórzy zalecają zraszanie. U mnie sprawdziło się ustawienie rośliny w sypialni, w której też rozwieszam pranie 😊

🌿 Podlewanie i nawożenie

W okresie letnim roślinę należy podlewać obficie odstaną wodą. Podlewanie w zimie powinno być oszczędne. 
Latem nawożenie co 2-3 tygodnie. 

🌿 Podłoże i przesadzanie

Podłoże odpowiednie do prawidłowego rozwoju roślin będzie zawierało dużą ilość torfu. 
Przesadzanie jest wskazane co roku na wiosnę. Starszym okazom wystarczy zmieniać doniczkę co 2-3 lata.🌿 Przycinanie i rozmnażanie

Jeżeli scindapsus rozrasta się za bardzo, można bez obaw przyciąć pędy. Z uciętych pędów łatwo jest zrobić nowe sadzonki. Odpowiednia temperatura podczas ukorzeniania sadzonek to ok. 20 stopni Celsjusza. 

🌿 Choroby i szkodniki

❎ Gdy powietrze w pomieszczeniu jest za suche, scindapsusa mogą zaatakować przędziorki. Walka z nimi jest dość trudna. W fazie początkowej roślinę spryskać specjalnym środkiem chemicznym, jeśli jednak inwazja przybrała większe rozmiary, roślinę należy usunąć. 

❎ Jeżeli w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza lub roślina będzie narażona na przeciągi zimą, liście zaczną żółknąć i opadać

🌿 Czy scindapsus jest trujący?

Tak, ołustek jest toksyczny dla zwierząt, dlatego trzymaj go z dala od ciekawskich czworonogów. 

🌿 Gdy scindapsus zwija liście...

Najbardziej prawdopodobną przyczyną może być zbyt mała wilgotność powietrza. 
Sprawdź też podłoże - jeśli ma za sucho, podlej, a gdy za mokro, zostaw do przeschnięcia bryły.

🌿 Gdy scindapsus płacze...

Bez obaw. To gutacja. Zjawisko to polega na oddawaniu przez roślinę nadmiaru wody. 

🌿 Odmiany spotykane w handlu

Scindapsus pictus 'Argyraeus' 

Scindapsus pictus 'Silver Ann'

✅ Scindapsus pictus 'Trebie'


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz