stycznia 31, 2021

Pierwiosnek bezłodygowy - Primula vulgaris

Ozdoby bożonarodzeniowe już schowane do pudeł, a choinki wystawione na ogród i czekają na posadzenie. Jedynie poinsecja przypomina o niedawno minionych świętach (jak zadbać o poinsecję pisałam tutaj - klik). Z utęsknieniem czekamy na wiosnę, w czym pomaga nam oferta marketów. Na półkach pojawiły się już różnokolorowe pierwiosnki, znane też jako prymulki

Ale jak zadbać o te pierwsze oznaki wiosny, by przetrwały przynajmniej do przedwiośnia? 

🌼 Pierwiosnki najczęściej spotykane w sklepach

Prymulki przeznaczone do uprawy w donicach są traktowane najczęściej jak rośliny jednoroczne, które zakwitają w szklarni, oranżerii lub w domu zimą i na wiosnę. 
Te, które możemy kupić i przyozdobić dom to: 
  • pierwiosnek ślimakowy (Primula malacoides) - ma małe pojedyncze lub pełne kwiaty - czerwone, różowe, filetowe lub białe. 
  • pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica) - duże grupy kwiatów są białe, różowe, czerwone i od lawendowego do ciemnego fioletu. 
  • pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris) - rodzimy gatunek spotykany u nas w Karpatach. W drugiej połowie wiosny wytwarza pachnące jasnożółte kwiaty. 
🌼 Jakie stanowisko będzie najlepsze dla prymulek?

Warto zapewnić im miejsce jasne, ale bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Są to rośliny, które naturalnie występują w klimacie umiarkowanym, więc i umiarkowana temperatura będzie dla nich odpowiednia tj. około 15 stopni Celsjusza. 


🌼 Jak często podlewać prymulki?

Wszystkim gatunkom zapewnia się umiarkowaną wilgotność bryły korzeniowej. Nie można doprowadzić do stagnowania wody w podstawce.

🌼 Co jeszcze należy wiedzieć? 

Nadmierne podlewanie może powodować żółknięcie liści. Liście te należy usunąć i ograniczyć nawodnienie. 
Wiosną, gdy ustąpią już przymrozki, pierwiosnki pospolite można posadzić w ogrodzie w miejscu półcienistym i wilgotnym. Nadają się do ogrodu skalnego lub na obwódki, można je też stosować jako kobierce pod krzewami lub łączyć z wiosennymi roślinami cebulowymi. 

Prymulki już kwitną w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie!

MT - Archiwum własne - Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz