kwietnia 21, 2021

Forsycja - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

 


Forsycje uprawiane są głównie dla żółtych kwiatów, które rozkwitają już w marcu, zanim na gałązkach pojawią się liście. Sadzi się je pojedynczo lub w niewielkich grupach. Forsycje są popularnymi krzewami ozdobnymi, chętnie sadzonymi w parkach, skwerach i na miejskich podwórkach. 

🌼 Uprawa forsycji

Krzewy te sadzi się w dowolnej ogrodowej glebie, w pełnym słońcu lub półcieniu. Rośliny najlepiej rosną w glebach świeżych, wilgotnych; w czasie suszy ich liście szybko więdną. Forsycja zwisła może być uprawiana przy ścianach, nawet o północnej wystawie. W tym przypadku wymaga podpory. 

🌼 Przeciętne wymiary

Wysokość: 3,5 m. Szerokość: 3 m.

🌼 Rozmnażanie

Półzdrewniałe sadzonki pobieramy latem lub zdrewniałe jesienią. Forsycję zwisłą można rozmnożyć poprzez odkłady. 

🌼 Cięcie

Po kwitnieniu pędy należy przyciąć, pozostawiając jeden lub dwa pąki na starych pędach. Usuwamy wierzchołki odrastających młodych pędów, żeby silniej się rozkrzewiały. Co kilka lat wycinamy u nasady najstarsze gałęzie dojrzałych krzewów. 
Zaniedbane okazy możemy przyciąć niemal tuż nad ziemią, ale tracimy wówczas jeden sezon wegetacyjny. 

🌼 Szkodniki i choroby

Ptaki, czy silny mróz mogą zniszczyć pąki kwiatowe. 

🌼 Wskazówki

❎ Forsycje na podłożu mokrym za bardzo się rozrastają i słabo kwitną. 

❎ Najlepiej przesadzać wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem kwiatów. 

❎ Młode rośliny warto podlewać częściej oraz okryć na zimę. Później już nie potrzebują naszej pomocy

🌼 Czy forsycje nadają się na żywopłot?

Tak. Chcąc stworzyć nieformalny żywopłot z forsycji pośredniej 'Lynwood', sadzimy krzewy w rozstawie 60 cm. Tuż po posadzeniu krzewy należy przyciąć o 1/3 wysokości. Warto uszczykiwać wierzchołki, aby krzew się zagęścił. 

🌼 Biała forsycja? 

Biała, ale nie forsycja a abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum). 

🌼 Najlepsze towarzystwo 

Forsycje idealnie komponują się nie tylko z tujami i cisami, ale też z berberysami, irgami, ostrokrzewami, dereniami, czy wiosennymi kwiatami. 

🌼 Odmiany warte polecenia

Forsycja 'Arnold Dwarf' - Niski krzew, który pokłada się na ziemi i zakorzenia, tworząc gąszcz splecionych gałęzi z jasnozielonymi owalnymi liśćmi o długości 2,5 - 5 cm. Wśród forsycji to jedyny gatunek o niepozornych kwiatach: są bladoróżowe i rosną rzadko. Użyteczna roślina okrywowa. 
Wymiary: po 5 latach - 30 cm (wys.) x 75 cm (szer.)

Forsycja 'Fiesta' - Rozkrzewiona roślina o zwartym pokroju ma żywo zielone, jasnokremowo- i żółto-pstre liście. Złocistożółte kwiaty o średnicy 2,5 cm pojawiają się od początku do połowy wiosny. 
Wymiary: po 5 latach - 1,5 m (wys.) x 1,5 m (szer.)

Forsythia giraldiana - Okazały krzew o ładnym pokroju kwitnie jako pierwszy spośród forsycji, tworząc jasnożółte kwiaty o średnicy 2 cm. Później rozwijają się liście, eliptyczne do lancetowatych lub podługowatych. 
Wymiary: po 5 latach - 2,4 m (wys.) x 2,4 m (szer.)

Forsycja 'Golden Nugget' - Duże złocistożółte kwiaty o średnicy 5 cm kwitną w połowie wiosny. Wąskie owalne liście o ząbkowanych brzegach mają ok. 10 cm długości. Zwarty i gęsto rozgałęziony krzew.
Wymiary: po 5 latach - 1,8 m (wys.) x 1,8 m (szer.)

Forsycja pośrednia (Forsythia xintermedia) - Na wzniesionych w górę, łukowato wygiętych pędach rozwijają się od początku do połowy lata złocistożółte kwiaty o średnicy do 3 cm. Ciemnozielone liście są owalne do lancetowatych.
Wymiary: po 5 latach - 1,8 m (wys.) x 1,5 m (szer.)

F. 'Beatrix Farrand' - Na krzewie o prostej, gęstej formie rozwijają się od początku wiosny ciemnokanarkowo żółte kwiaty o średnicy 4 cm, z pomarańczowymi plamkami wewnątrz rurki. 
Wymiary: po 5 latach - 1,8 m (wys.) x 1,8 m (szer.)

F. 'Lynwood' - Ma żywożółte kwiaty o średnicy do 4 cm i szerokich płatkach. Obficie kwitnąca, często tworzy swobodne żywopłoty. 
Wymiary: wysokość do 3 m. 

F. 'Minigold' - W pierwszej połowie wiosny ma mnóstwo małych ciemnożółtych kwiatów o szerokich płatkach. Po nich pojawiają się podługowate liście. 
Wymiary: wysokość do 1,8 m.

F. 'Spectabilis' - Od początku do połowy wiosny liczne ciemnożółte kwiaty o średnicy do 3 cm, potem ciemnozielone, ostro ząbkowane liście. 
Wymiary: wysokość do 2,4 m.

F. 'Spring Glory' - Mnóstwo jaskrawosiarkowożółtych kwiatów, po nich podługowate jasnozielone liście. 
Wymiary: wysokość do 2 m.

F. 'Variegata' - Ząbkowane liście o żółtych brzegach; w połowie wiosny kwiaty w kolorze żółtym. 
Wymiary: wysokość do 2,4 m.

 Forsycja koreańska (Forsythia ovata) - Gatunek o kopulastym pokroju tworzy w pierwszej połowie wiosny jasnożółte nieliczne kwiaty o średnicy do 2 cm. Ciemnozielone szerokoowalne liście o długości do 7,5 cm mogą jesienią zabarwić się na żółto. 
Wymiary: po 5 latach - 1,0 m (wys.) x 0,75 m (szer.)

F. 'Tetragold' - Jest niższa niż gatunek, ma większe kwiaty, intensywniej zabarwione i kwitnące wcześniej. 

Forsycja zwisła (Forsythia suspensa) - Krzew o łukowato wygiętych lub pochylonych splecionych gałęziach, które w pierwszej połowie wiosny okrywają się gęsto jaskrawożółtymi zwisającymi kwiatami o średnicy do 2,5 cm. Liście w stonowanym odcieniu zieleni są szerokoowalne i niekiedy trójklapowe. 
Wymiary: po 5 latach - 1,8 m (wys.) x 1,8 m (szer.)

Na wyprostowanych czarnopurpurowych pędach Formy atrocaulis późną wiosną pojawiają się jasnożółte kwiaty o średnicy ok. 3 cm. 'Nymans' - prosto wzniesione brązowopurpurowe gałęzie, pod koniec wiosny zwieszające się jasnożółte kwiaty o średnicy do 5 cm. 

F. 'Tremonia' - W połowie wiosny krzew okrywa się z rzadka kwiatami w stonowanym żółtym odcieniu. Powcinane piłkowane liście w butelkowym odcieniu zieleni mają długość do 7,5 cm. 
Wymiary: po 5 latach - 1,0 m (wys.) x 0,75 m (szer.)

Forsycja zielona (Forsythia viridissima) - Wyprostowane zielone gałązki obsypują się późną wiosną jaskrawożółtymi kwiatami. Ciemnozielone lancetowate liście jesienią stają się rdzawoczerwone. 
Wymiary: 1,8 m (wys.) x 1,5 m (szer.)

F. 'Bronxensis' - To gęsta i zwarta odmiana. Na wiotkich gałązkach w połowie wiosny rozwijają się jasnożółte kwiaty o średnicy do 1,5 cm, a po nich pojawiają się owalne liście. 
Wymiary: wysokość do 60 cm. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz