września 04, 2021

Czułek wstydliwy - Mimosa pudica - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

Mimoza jest tak wrażliwą rośliną, że przy najmniejszym nawet dotknięciu wszystkie liście stulają się i opuszczają. W jednej chwili na roślinie pojawiają się spiczaste kolce i tak właśnie broni się przed natrętami. Mimoza reaguje w ten sposób także na deszcz i wiatr. Jedynym wymogiem prawidłowej uprawy jest temperatura, która nie może spaść poniżej 18°C. 

🌿 Interesujący i niezwykle wstydliwy

Jeśli czułek wstydliwy ma pod dostatkiem światła, ale nie jest bezpośrednio nasłoneczniony, w lecie wytwarza różowe lub fioletowe omszone kwiaty, zebrane w gęste, kuliste, szczytowe kwiatostany. W kwiaciarniach jako mimozę najczęściej sprzedaje się żółto kwitnące akacje pochodzące z Riwiery. 
Jeśli lato jest pogodne, doniczkę z mimozą można przenieść na zewnątrz i ustawić w osłoniętym od wiatru miejscu. 

🌿 Nowe rośliny z nasion

Po przekwitnięciu roślina traci na urodzie. Ze względu na to, że w okresie zimowym trudno uprawiać ją w typowych warunkach domowych, najlepiej co roku wyhodować nowe rośliny z nasion. 
Jeśli chodzi o pielęgnację rośliny, ma ona kilka szczególnych wymagań, które muszą być spełnione, aby mimoza mogła się prawidłowo rozwijać. Czułek wrażliwy potrzebuje dużo świeżego powietrza i absolutnie nie toleruje dymu tytoniowego! Wilgotność powietrza musi być stale wysoka. 

🌿 Wielkość

Mimoza jest półkrzewem dorastającym do ok. 30-50 cm. Cierniste pędy mają naprzemianległe, podwójnie pierzaste liście wrażliwe na dotyk.

🌿 Kwitnienie i zapach

Drobne, różowe kwiatostany, które pojawiają się w lipcu - sierpniu i wyglądają jak małe, puchowe kule. Nie wydzielają wyczuwalnego zapachu. 

🌿 Światło i temperatura

Wymaga jasnego, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionego miejsca. Jeśli temperatura wynosi ponad 21°C, pomieszczenie, w którym rośnie należy często i regularnie wietrzyć. Wilgotność powietrza można utrzymywać przez zraszanie. 

🌿 Podlewanie i nawożenie

W okresie wzrostu czułka należy podlewać go miękką wodą i raz w tygodniu zasilać płynnym nawozem. Od czasu do czasu roślinę można spłukać pod prysznicem. 

🌿 Podłoże i przesadzanie

Roślinę należy posadzić do glinianej ziemi, a następnie usztywnić krzew krótkim patykiem. Mimozę nie przesadza się. 

🌿 Przycinanie

Mimoza źle znosi przycinanie. 

🌿 Rozmnażanie

W lutym-marcu nasiona należy wysiać do doniczki ze zwykłą ziemią, a potem ostrożnie podlać ciepłą wodą. Doniczki dobrze jest przykryć szklaną płytką lub folią i postawić w ciepłym miejscu (20-30°C). Siewki należy przesadzić tak, aby każda miała wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. 

Po upływie dwóch, trzech tygodni od przesądzenia, rozpoczyna się zasilanie nawozami, później nawozi się regularnie co tydzień. 

🌿 Otoczenie i ustawienie

Mimoza rośnie dobrze w grupie z innymi roślinami. W ten sposób lokalnie wzrasta wilgotność powietrza. 

🌿 Szkodniki i choroby

Przędziorki - W suchym pomieszczeniu mimoza może być szybko zaatakowana przez przędziorki. Inwazji można zapobiec przez częste kąpiele pod prysznicem lub przez posadzenie jej razem z innymi roślinami, co zwiększy wilgotność powietrza. 

Jeśli roślina jest już zaatakowana przez przędziorki, walka z nimi jest dosyć trudna. Roślinę należy odizolować, oraz kilkakrotnie spłukać pod prysznicem. Szczególnie dokładnie należy zmyć spodnią stronę liści, gdyż w tym miejscu zazwyczaj pojawiają się pajęczynki. W początkowym stadium jest to najlepsza metoda. 

Więdnięcie liści - Powodem może być zbyt intensywne nasłonecznienie. Roślinie należy zapewnić cień, zwłaszcza w południe. 

Żółknięcie liści - Jeżeli roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki, przyczyną może być podlewanie zbyt chłodną wodą. Woda powinna mieć zawsze temperaturę pokojową. 

🌿 Dostępność na rynku

Czułka można kupić już w doniczkach, w postaci nasion lub gotowych zestawów do uprawy. 
Ceny roślin w doniczkach: już od 20 zł
Ceny gotowych zestawów do uprawy: ok. 15-20 zł
Ceny nasion: 2-4 zł

🌿 Mimozami jesień się zaczyna?

Zdecydowanie nie. Julian Tuwim trochę namieszał i tak się zaczęło. Mimozy z piosenki to nic innego jak nawłoć kanadyjska - gatunek niezwykle inwazyjny i wypierający rodzime gatunki. 
Nie sadź, piel, wyrywaj nawłoć ze swojego ogródka! 

🌿 Nie tylko roślina...

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego "mimoza": 

1. «roślina o drobnych, fioletoworóżowych kwiatach i pierzastych liściach składających się przy dotknięciu»
2. «osoba bardzo delikatna i nadmiernie wrażliwa»
3. «zwyczajowo o tropikalnej akacji o żółtych kwiatach»
4. «garbnik otrzymywany z kory niektórych gatunków akacji»

Mimoza to także nazwa drinka - mieszanki szampana lub Prosecco i soku pomarańczowego. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz