listopada 03, 2020

Czas na wrzos - najczęściej zadawane pytania

Wrzosy co roku w mgnieniu oka znikają z półek sklepów. Są stałym elementem zakupów w stylu: "wyszłam tylko po bułki", albo "miałem kupić gwoździe, a znów wychodzę z krzakami". W opinii ogółu są to kolejne kwiaty cmentarne, a Szkoci uważają je przecież za symbol pomyślności! 

Kilka lat temu do prezentu ślubnego dołożyłam białe wrzosy i nie spotkało się to z zachwytem towarzystwa. Ale to się zmienia. I całe szczęście i... na szczęście - wrzosy. Dużo wrzosów!  

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Internetu... poniżej zebrałam najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się w podpowiedziach wyszukiwarki.

1. Czy wrzosy są wieloletnie?

Tak, wrzosy są krzewinkami wieloletnimi, ale przez niektórych uznawane za stosunkowo krótkowieczne. Na stanowiskach naturalnych rosną średnio ok. 20 lat. W ogrodzie ich żywotność jest zdecydowanie krótsza i wynosi 5-6 lat. 

2. Z czym komponować wrzosy?

Najlepiej jest wybrać im towarzystwo roślin kwasolubnych, czyli azalie, rododendrony, wrzośce. Dobrze będą też wyglądać przy ostrokrzewach, laurowiśniach, sosnach karłowatych, trawach ozdobnych, a również z roślinami cebulowymi. Tak naprawdę ogranicza nas tylko lokalizacja i odpowiednia kwasowość gleby. 

3. Jak sadzić wrzosy...? 

Naturalnie występują w borach sosnowych, w miejscach widnych, na glebach lekkich i piaszczystych. W ogrodzie warto wybrać im miejsce jak najbardziej zbliżone do naturalnego. 

...w ogrodzie

Przed przystąpieniem do sadzenia należy, jeszcze w donicach, odpowiednio rozstawić rośliny. Optymalna ilość roślin na metr kwadratowy to 9-15 sztuk, w zależności od docelowej wielkości odmiany. Ziemię przekopujemy na głębokość szpadla i dodajemy torfu kwaśnego. Gleby ciężkie, gliniaste trzeba rozluźnić poprzez dosypanie żwiru. 

Rozluźniamy korzenie i sadzimy na taką wysokość, jaką rosły w pojemniku. Warto podsypać jeszcze korą lub przekompostowanymi zrębkami. 

...na balkonie

Wrzosy na balkonie też dadzą radę! Zasady są te same, jak przy sadzeniu roślin do gruntu. Warunkiem jest zastosowanie drenażu na dnie donicy, odpowiednio kwaśne podłoże, ale i zabezpieczenie donicy przed przemarzaniem. 

Dynie, chryzantemy, lampiony i wrzosy to prawdziwy must-have każdej jesieni! 

Więcej o chryzantemach pisałam tutaj: Chryzantemy - i co dalej?

4. Jak często podlewać wrzosy? 

Wrzosy są roślinami, które lepiej nieco przesuszyć niż utopić. Warto zwrócić uwagę, czy zakupione w donicach krzewinki nie mają w podłożu w większości torfu, który ma do siebie to, że długo magazynuje wodę, co może negatywnie odbić się na kondycji rośliny. 


5. Kiedy przycinać wrzosy?

Ten zabieg powinno się wykonać wiosną, np. w kwietniu. Pędy wrzosów ścinamy tuż pod kwiatostanami. Po cięciu szybko pojawiają się nowe przyrosty, a roślina się zagęszcza. 

6. Cena i dostępność na rynku

Wrzosy można kupić już za 20 groszy (potwierdzone!), ale najczęściej jest to kilka - kilkanaście złotych za sztukę.

Chyba nie pomylę się zbytnio, gdy powiem, że wrzosy można kupić na każdym rogu? Sklepy spożywcze (gdzieś między nabiałem a działem warzywno-owocowym), markety budowlane (chyba przy szpadlach), kwiaciarnie (wiadomo), centra ogrodnicze (jasne!), cmentarze (przy wejściu) oferują rośliny w pojemnikach różnych wielkości, wielu odmian i kompozycji. 

7. Czy wrzosy można kupić przez Internet?

Można. Przed zakupem warto zapytać o aktualne zdjęcie rośliny i zwrócić uwagę na ostrożne zapakowanie. Poproś o ekologiczne zabezpieczenie paczki! 

8. Czy wrzosy nadają się do wnętrz?

Niestety, wrzosy mogą jedynie tymczasowo ozdobić dom. We wnętrzu będzie im stanowczo za ciepło. Uratuj wrzosy i daj im dłuższe życie w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie.  

9. Jakie odmiany wrzosów do ogrodu?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt odmian. 

O białych kwiatach: 'Alicia', 'Gold Haze', 'Long White', 'Reini', 'Sandy'

Jasno- i ciemnoróżowe: 'Anette', 'Marlies', 'Radnor', 'Red Star', 'Roswitha'

O czerwonych kwiatach: 'Carmen', 'Red Favorite'


PS. Jedź i zobacz na własne oczy: Wrzosowisko Mostówka

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz