stycznia 25, 2024

Hiacynt Hyacinthus - pielęgnacja, stanowisko, wymagania


Hiacynty to nieodłączne oznaki zbliżającej się wiosny. Kiedy na półkach sklepowych pojawiają się pierwsze doniczki z hiacyntami to znak, że cieplejsze i dłuższe dni są już naprawdę blisko. Najczęściej spotykane są sprzedawane w doniczkach, czy ozdobnych osłonkach, ale po przekwitnięciu mogą rosnąć równie dobrze w ogrodzie. Kwitną na niebiesko, biało, różowo i w wielu ich odcieniach. 


🌸 Czym są hiacynty? 

Są to rośliny cebulowe w środowisku występujące naturalnie na obszarze od Turcji po Palestynę. Z cebuli wyrastają w formie rozety mięsiste liście, a ze środka luźne grona kwiatowe, osadzone na ok. 20 cm pędach. Kwiaty charakteryzują się intensywnym i przyjemnym zapachem.

🌸 Jak dbać o hiacynty w domu?

Hiacynty kupione w doniczce najlepiej jest trzymać w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Dobrze, by nie było to przy grzejniku lub innym źródle ciepła, bo spowoduje to szybsze kwitnięcie i tym samym przekwitanie. Podlewać co ok. tydzień. 

🌸 Czy hiacynt to roślina wieloletnia?

Tak, są to rośliny wieloletnie, o ile będą rosnąć w gruncie. I na odpowiednim stanowisku! Dobrze, gdy będzie to miejsce zaciszne, lekko zacienione oraz wyściółkowane, np. przekompostowaną korą. 


🌸 Czy hiacynty wykopuje się na zimę?

Jeżeli rosną w gruncie to nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że dobrze zostaną okryte na czas zimy, np. grubszą warstwą kory lub liści. W przypadku, gdy rosły na zewnątrz w donicach lub pojemnikach - po całkowitym przekwitnięciu należy wykopać je z ziemi i umieścić w chłodnym miejscu, albo po prostu posadzić je w ogrodzie.

🌸 Ile razy w roku kwitną hiacynty?

Wiele osób może być zawiedzionych odpowiedzią, ale hiacynt zakwitnie jedynie raz w roku. 

🌸 Jak długo kwitnie hiacynt w doniczce?

Hiacynty wielokwiatowe wyrastają z cebul poddanym specjalnym zabiegom, więc do pędzenia cebule przygotowuje się przed końcem października. Tak przygotowane kwiaty będą cieszyły kwiatami mniej więcej od Bożego Narodzenia do późnej zimy. 

🌸 Jak często trzeba podlewać hiacynt? 

Te w doniczkach wymagają podlewania co ok. 7-14 dni. Hiacyntów nie należy zraszać, ponieważ może to prowadzić do chorób, a w konsekwencji do gnicia i zamierania.

🌸 Co zrobić z cebulkami hiacyntów po przekwitnięciu?

Na pewno nie wyrzucać! Te z donicy kupionej w sklepie lub otrzymanej w prezencie posadź w ogrodzie. Jeżeli nie masz miejsca lub ogrodu - po przekwitnięciu zamknij w kartonowym pudełku i umieść w chłodnym i suchym miejscu, aby około września ponownie wsadzić do donicy. 

🌸 Czy hiacynty się rozrastają?

Jeżeli będą rosły na stanowisku dostosowanym do ich natury i potrzeb to hiacynty będą się rozrastać za pomocą cebul przybyszowych. Rozrost i kwitnienie nowych cebul zajmuje ok. 3-4 lata. 

🌹 O innych oznakach wiosny - prymulkach pisałam tutaj: PIERWIOSNEK BEZŁODYGOWY - PRIMULA VULGARIS

🌸 Kiedy sadzić hiacynty z doniczki do gruntu?

Hiacynty należy wsadzić do gruntu pod koniec września na głębokość ok. 10-25 cm. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebuli - im większa, tym sadzimy głębiej. 

🌸 Jakie są odmiany hiacyntów? 

Z gatunku Hyacinthus orientalis (hiacynt wschodni) otrzymuje się większość współczesnych odmian hodowlanych. Z odmian wczesnych warto wybrać 'Anna Marie', 'Delft Blue', 'Lady Derby', czy 'L'Innocence'. Odmiany późne to: 'Amethyst', 'Carnegie', 'Distinction'. Odmiany o żółte to: 'City of Haarlem', 'Yellow Hammer'.

🌸 Co posadzić z hiacyntami?

Hiacytny będą dobrze komponować się z innymi roślinami cebulowymi, np. tulipanami, szafirkami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz