września 07, 2021

Nasturcja Tropaeolum - pielęgnacja, stanowisko, wymaganiaNasturcja z jaskrawożółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami widoczna jest latem dosłownie wszędzie. Ozdabia balkonowe skrzynki i ogrodowe rabaty, może także piąć się po ogrodzeniach. 

🌺 Pochodzenie

Ojczyzną 80 gatunków z rodzaju Tropaeolum są przede wszystkim Andy. Tam nasturcje rosną jako rośliny wieloletnie. Wiele z nich uprawianych jest jako rośliny użytkowe - posiadają jadalne kwiaty, nasiona, bulwy i liście. 

Liście nasturcji są bardzo dekoracyjne, naprzemianległe, okrągłe, lekko mięsiste, zielone z delikatnymi, białymi nerwami. Żółte, pomarańczowe i niemal szkarłatne kwiaty mają wielkość 4-8 cm i długą ostrogę. 

🌺 Wielkość

Nasturcja jest płożącą się, nisko rosnącą lub pnącą rośliną. Jej pędy mogą osiągać długość do 2,5 m. 

🌺 Kwitnienie i zapach

Większość odmian kwitnie bujnie od połowy lata do października. Kwiaty są żółte, pomarańczowe i czerwone. Mają delikatną, słodkawą woń.

🌺 Podlewanie i nawożenie

W okresie wzrostu należy regularnie podlewać, szczególnie w okresach suszy. Nawozi się minimalnie. 

🌺 Światło i temperatura

Nasturcja bardzo dobrze czuje się w miejscu słonecznym, ale radzi sobie także w półcieniu. 

🌺 Podłoże i przesadzanie

Roślina rośnie dobrze w każdej glebie, preferuje jednak ziemię ogrodową bogatą w substancje odżywcze. Młode siewki przesadza się na rabaty w maju lub czerwcu. 

🌺 Przycinanie

Nasturcja rośnie tak bujnie, że nie szkodzi jej przycięcie, czy uszczykiwanie. 

🌺 Rozmnażanie

Odbywa się z nasion wysiewanych wprost do gruntu w drugiej połowie maja. 

🌺 Otoczenie i ustawienie

Bujny rozmiar niektórych odmian nasturcji można wykorzystać do okrywania balkonowych barierek, balustrad i ścian. Wąsy czepne są bardzo delikatne, dlatego często potrzebna jest specjalna podpórka wykonana z drutu, tyczek, sznurka lub podobnego materiału. 

🌺 Polecane odmiany

Karłowata nasturcja odm. 'Nanum' - nie jest pnączem; dorasta do wysokości ok. 30 cm. Dobrze nadaje się do skrzynek balkonowych. 

Tropaeolum peregrinum - roślina roczna. Ma słabszy wzrost niż pozostałe odmiany, a mimo to jej pędy mogą osiągać do 4 m długości. Jej liście są bardzo drobne, kwiaty żółte. Kwitnie od lipca do października. 

Tropaeolum tricolor - gatunek wieloletni z małymi kwiatami na długich szypułkach. Jest rośliną odpowiednią do ogrodu zimowego. Bulwy powinny być w czasie letnich miesięcy utrzymywane w stosunkowo suchym miejscu. 

✅ Najbardziej znane odmiany wielokwiatowe to: 'Salmon Baby', 'Scarlet Gleam', 'Cherry Rose', 'Orange Gleam'

🌺 Choroby i szkodniki

✅ Roślinę często atakują mszyce i mogą one wyrządzić całkiem poważne szkody. Zazwyczaj występują na pędach, ale mogą też znajdować się pod kwiatami i liśćmi. Zwalcza się je najlepiej obmywaniem letnią wodą. 

Gąsienice motyli, które atakują także warzywa kapustne mogą w krótkim czasie zjeść liście. W początkowym stadium zwalcza się je środkami chemicznymi - liście nasturcji nie nadają się już wtedy do jedzenia. 

✅ Na nasturcji pojawia się także mączniak. Najczęściej wówczas, gdy roślina rośnie w zbyt ciepłym i suchym miejscu. Mączniaka można poznać po białym, mączystym nalocie na liściach lub na spodnich częściach kwiatów. Po zastosowaniu do zwalczania mączniaka odpowiednich środków chemicznych, nie można dodawać żadnej części rośliny do potraw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz