kwietnia 25, 2020

Jak posadzić krzewy?

Krzewy w sprzedaży - jaki mamy wybór?

Krzewy w szkółkach przygotowywane są do sprzedaży na trzy sposoby: w balotach, z odkrytym korzeniem oraz najczęściej dostępne dla klienta - w pojemnikach.

Najtańsze są krzewy z odkrytym korzeniem, dlatego nierzadko wykorzystywane są na żywopłoty, czy na nasadzenia wzdłuż dróg. Rośliny ozdobne, z pomocą których tworzy się kompozycje, rabaty, układy roślin, lepiej kupować w pojemnikach, ale ceny są o wiele wyższe od pozostałych dwóch form sprzedaży krzewów. Cena rośliny w pojemniku wynika z jej procesu produkcji i nakładu pracy, który wymaga, by taki produkt został przygotowany dla klienta.


Balotowane, czyli z ziemią i siatką

Korzenie roślin w balotach otoczone są ziemią, które w miejscu utrzymuje juta lub siatka. Rośliny, które ukorzeniają się słabiej są sprzedawane w ten sposób, aby utrzymać system korzeniowy w ryzach.
Najczęściej w balotach sprzedaje się drzewa ozdobne, czy drzewa i krzewy owocowe.


Korzeń odkryty, czy w pojemniku?

Krzewy, które nie mają problemów z rozrastaniem się po posadzeniu najczęściej spotykane są w sprzedaży z tzw. odkrytym korzeniem. Są to ligustr, berberys, irga, czy porzeczka.

Materiał z pojemnika ma już ustabilizowany system korzeniowy rosnący w plastikowych lub biodegradowalnych kontenerach. Rośliny w pojemnikach mogą być sadzone do gruntu przez cały sezon. Ale jeżeli takie rośliny sadzone są latem, należy pamiętać, by gleba była wilgotna aż do jesieni. Świeżo posadzone krzewy mogą nie przetrwać, gdy podłoże wyschnie.

Balotowane i z odkrytym korzeniem mogą być posadzone między początkiem października i do końca kwietnia, jeżeli są to rośliny zimozielone; i między późnym październikiem i końcem marca w przypadku pozostałych.
Planowanie i rozmieszczanie krzewów

Najpierw pozbądź się wieloletnich chwastów z rabaty, np. nawłoć, podagrycznik, kępy traw, za pomocą wideł ogrodowych. Następnie przekop ziemię na głębokość jednego szpadla i, jeżeli to możliwe, pozwól ziemi osiąść przez około dwa tygodnie. Dla szybszego efektu wystarczy udeptać ziemię na rabacie.

Przerwy między krzewami powinny wynosić co najmniej połowę ich średniej szerokości. Dla przykładu: dwa krzewy, które mogą rozrosnąć się do 1,2 m i 1,8 m powinny zostać posadzone w odległości ok. 1,5 m. Warto zaplanować miejsce docelowe krzewów i oznaczyć je, np. za pomocą bambusowych kijków.

Jeśli już minęło trochę czasu od przekopania ziemi, a chwasty już zdążyły odrosnąć, usuń je motyką. Wykop korzenie, uprzątnij ziemię z kamieni i gałęzi, wyrównaj glebę.

Czas sadzenia

Usuń znaczniki, które wskazywały miejsce sadzenia i wykop dół o tej samej głębokości jak wysokość pojemnika lub bryły korzeniowej. Otwór powinien być nieco szerszy. Przed posadzeniem roślinę należy "przymierzyć" tak, by poziom ziemi w pojemniku (lub podstawa pnia) znajdowały się na tym samym poziomie jak grunt. W tym przypadku, o wiele korzystniej jest posadzić roślinę nieco wyżej, niż poziom gruntu ze względu na późniejsze osiadanie ziemi.

Wzrusz ziemię w dole i wymieszaj ją z dobrze przetworzonym kompostem, nawozem lub torfem. Idealna mieszanka to 2 części gleby na 1 część materiału organicznego. Jeżeli krzew jest w pojemniku lub w donicy, podlej go przed sadzeniem lub namocz bryłę korzeniową w wiadrze z wodą.
Uwaga! Materiał w balotach otoczony folią lub innymi nie-biodegradowalnymi elementami powinien zostać usunięty bezpośrednio przed sadzeniem!

Ważne jest sprawdzenie, czy materiał szkółkarski został prawidłowo wyprodukowany. Korzenie powinny wypełniać cały pojemnik. Jeżeli podejrzewasz, że coś jest nie tak, np. ziemia odpada całymi płatami od korzeni, zauważalne są objawy szkodników, pleśni, czy innych chorób, zwróć roślinę do szkółki.

Do zabiegów, które należy wykonać to dokładne obejrzenie pędów. Usuń wszystkie złamane, zmiażdżone, suche pędy za pomocą ostrego sekatora. W miarę możliwości cięcie powinno być zrobione ponad pąk liściowy lub pąk kwiatowy.

Materiał, który zamierzamy posadzić, powinno się trzymać pewnie w rękach, aby umieścić go póżniej prawidłowo w wykopanych dole. Po włożeniu rośliny do dołka, przykrywaj go ziemią, na zmianę udeptując lub ugniatając tak, by pozostawić jak najmniej wolnych przestrzeni między korzeniami. Świeżo posadzoną roślinę koniecznie trzeba podlać. Ilość wody na jeden krzew powinna wynosić ok. 10 l.

Na sam koniec zostawiamy ściółkowanie korą, które pozwoli na zatrzymanie wody w glebie na dłużej i dostarczy nieco składników posadzonej roślinie.
Sadzenie krzewów - krok po kroku

✅ Sprawdź głębokość dołu pod roślinę. Podstawa pnia powinna znajdować się na poziomie gruntu.

✅ Wzrusz ziemię w dole za pomocą wideł. Możesz dodać odrobinę torfu.

✅ Dla roślin w pojemnikach: Zdejmij osłonę/pojemnik. Upewnij się, że roślina jest dobrze ukorzeniona. Korzenie powinny być widoczne i wypełniać cały pojemnik. Dla roślin z odkrytym korzeniem: Sprawdź stan korzeni. Czystym sekatorem usuń ułamane lub zniszczone korzenie.

✅ Sekatorem usuń połamane lub chore gałęzie. Cięcie należy wykonać nad rozwijającym się pąkiem.

✅ Przytrzymaj roślinę za pień, umieść w dole i przykryj ziemią.

✅ Rękoma lub nogami udepcz ziemię tak, by roślina w dole stała nieruchomo.

✅ Podlej i przykryj przekompostowaną korą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz