maja 04, 2020

Sadzenie krzewów do donic i pojemnikówWiele z najbardziej dekoracyjnych roślin może rosnąć w dużych donicach lub pojemnikach i stanowić efektowny element przy wybrukowanych ścieżkach, schodach, czy zabudowanych tarasach. Ograniczenie wzrostu korzeni poprzez ściany donicy spowoduje bardziej obfite kwitnienie.

Sprawdzone rośliny do donic


Rośliny, które rosną szczególnie dobrze w pojemnikach to: aukuba japońskaberberyskameliabarbula klandońskacyprysik (odmiany karłowate), choisia złotolistnacytrusyclematisirga (mniejsze formy), żylistektwardziczka (eskalonia)trzmielinaforsycjahebedziurawiecjaśminowieczłotlinlawendawiciokrzewmahoniamęczennicagolteriaśliwyognikporzeczkirozmaryntawułylilaktamaryszekwinobluszczkrzewuszka, czy wisteria


Nie wszystkim krzewom odpowiada miejsce w pojemniku, czy donicy. Magnoliajudaszowiec, albo wawrzynek nie przetrwają takich warunków. Generalnie należy unikać gatunków ze zbyt cienkimi lub mięsistymi korzeniami. 


Pojemnik o wymiarach ok. 80 cm szerokości i ok. 50 cm głębokości będzie odpowiedni dla rośliny 120-150 cm wys. x 90-120 cm. szerokości. Każdy pojemnik lub donica musi mieć drenaż, a przynajmniej otwór, którym odprowadzany będzie nadmiar wody. 
Sadzenie krzewów w donicach - krok po kroku: 

✅ Na dnie donicy umieść warstwę drenażu - żwir, keramzyt, potłuczona ceramika, piasek gruboziarnisty.


✅ Dodaj warstwę kompostu lub mieszankę: 3 części torfu i 1 część piasku gruboziarnistego. Dodaj 4 łyżeczki nawozu na każde 35 l użytej mieszanki. 

✅ Sprawdź, czy roślina pewnie mieści się na warstwie kompostu, a podstawa pnia znajduje się na wysokości obrzeża pojemnika. 

✅ Upewnij się, że bryła korzeniowa rośliny jest wilgotna i korzenie nie są uszkodzone

✅ Umieść roślinę w donicy i wypełnij wolne miejsca ziemią urodzajną. 

✅ Ustabilizuj ziemię za pomocą szpatułki lub drobnych narzędzi ogrodniczych. Uzupełnij ponownie o ziemię urodzajną. 

✅ Koniecznie podlej po posadzeniu oraz za każdym razem, gdy ziemia z wierzchu zacznie wysychać. 


Pielęgnacja przez cały rok

Rok po posadzeniu roślinę należy nawieźć nawozem w płynie. Czynność można powtórzyć za każdym razem, gdy liście będą wydawały się dziwnie małe, niezwyczajnie wybarwione lub krzew po prostu zaczyna marnieć. O ile nie jest to spowodowane chorobą lub insektami! 


Aby krzew był zdrowy i w niezmienionej formie, przycinaj pędy i korzenie co 4 do 6 lat. 


Jesienią lub wczesną wiosną krzew należy wyjąć z pojemnika i usunąć ziemię wokół bryły korzeniowej. Umyj pojemnik i włóż roślinę z powrotem. Uzupełnij świeżą ziemią. 


Krzewy, które w gruncie rosną o wiele większe, z powodzeniem mogą cieszyć oko również w donicach - o ile zadba się o nie prawidłowo! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz