marca 16, 2021

Przesadzanie roślin doniczkowych - porady i wskazówki

W uprawie roślin doniczkowych regularne ich przesadzanie jest tak samo ważne jak właściwy dobór roślin dla naszego domu, zapewnienie odpowiedniego miejsca, podlewanie, poziom wilgotności oraz nawożenie. Najlepszą porą na przesadzanie jest przełom zimy i wiosny. W tym okresie mają one już za sobą okres zimowego spoczynku i potrzebują nowej ziemi, a często także większej doniczki. 

🌵 Czy to dobry moment na przesadzanie roślin?

Przełom lutego i marca to najlepszy czas na przesadzanie roślin pokojowych. Przesadzanie wykonuje się w wielu powodów. Młode rośliny rosną szybko; ich korzenie w niedługim czasie zaczynają wypełniać cały pojemnik i potrzebują więcej miejsca. Rośliny, które mają już kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie zawsze potrzebują większej doniczki - ważne jest zapewnienie im co roku świeżej ziemi. W starym podłożu brakuje już substancji niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu. Z gleby znikają mikroelementy, nawet jeśli regularnie ją nawoziliśmy. 

Niestety przybywa wiele szkodliwych substancji i osadów z wody i nawozów. Starszych roślin nie przesadza się tak często - albo raz na kilka lat, albo wymienia się jedynie powierzchniową warstwę gleby. 

Uwaga! Wyjątek w przesadzaniu stanowią też rośliny, które w tym czasie kwitną lub zawiązują pąki kwiatowe, np. azalie lub kamelie. Po przesadzeniu prawdopodobnie straciłyby liście. 

🌵 Idealna pora to wiosna 

Jeżeli roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy i zaczyna rosnąć to jest to ten moment na dokonanie przesadzenia. U większości roślin dzieje się tak na przełomie lutego i marca. Często jednak należy zmienić doniczkę z innych powodów, np. młody bananowiec rośnie niezwykle bujnie, palma jest z pojemnika wypychana na zewnątrz lub gdy korzenie sansewierii prawie rozsadzają doniczkę, a także gdy korzenie przerastają przez otwór w dnie. 

🌵 Jakie podłoże będzie właściwe? 

Najprościej będzie kupić gotową mieszankę. W sklepach do wyboru jest ziemia uniwersalna i podłoża torfowe, które nadają się głównie do wysiewu nasion, uprawy młodych i tych starszych roślin doniczkowych. Są też rośliny o specjalnych wymaganiach co do podłoża, np. 

✅ podłoże do kaktusów zawiera więcej piasku, żwiru, keramzytu, czy perlitu. Dzięki tym składnikom podłoże jest lekkie i przewiewne. Nie gromadzi wody; 

✅ podłoże do storczyków też powinno być lekkie, ponieważ zawiera korę sosnową, keramzyt i torf. Taka mieszanka powinna mieć pH na poziomie 5-6;

✅ podłoże do azalii musi mieć kwaśne pH. Ze względu na wyczerpywanie się zasobów torfu szuka się materiału zastępczego i takim zamiennikiem może być podłoże uniwersalne z dodatkiem przekompostowanej kory. 

🌵 Przesadzanie - krok po kroku 

Pod żadnym pozorem nie wolno ucinać korzeni. Lepiej jest rozbić glinianą doniczkę lub rozciąć plastikowy pojemnik, żeby nie uszkodzić rośliny. Zazwyczaj z łatwością można wyjąć bryłę korzeniową, jeśli delikatnie oderwie się korzenie od ścianek pojemnika za pomocą tępego noża lub donicą stuknie się o brzeg, np. stołu. Ułatwieniem może być też obfite podlanie rośliny dzień przed przesadzeniem. 

Na dno nowej donicy z otworem na spodzie kładzie się warstwę żwiru, keramzyt lub tłuczona donicę ceramiczną. Wszystko po to, aby korzenie miały dostęp powietrza i możliwy był odpływ nadmiaru wody. Na tę warstwę drenażu sypie się trochę ziemi, następnie układa na tym roślinę. Kolejnym krokiem jest dopełnienie doniczki ziemią do ok. 1 cm poniżej brzegów. Ziemię trzeba dobrze docisnąć wokół korzeni, a całą doniczką postukać o kant stołu lub o dłoń. 

Obojętnie, czy roślina została przesadzana, czy tylko została odświeżona górna warstwa podłoża, należy ją dokładnie podlać. Dzięki temu ziemia ułoży się w donicy i cześciowo znikną pęcherze powietrzne. Jeżeli używa się glinianych doniczek trzeba je przed sadzeniem zanurzyć na kilka - kilkanaście godzin w wodzie, aby dobrze nasiąknęły i aby uniknąć wyciągnięcia wody z podłoża. Ziemia do sadzenia nie może być przesuszona, gdyż ciężko będzie później ją nawodnić. 

Przy wykonywaniu przesadzania warto usunąć uszkodzone lub przegnite korzenie (oczywiście z należytą ostrożnością i dbałością, by nie uszkodzić zdrowych korzeni!), suche liście, czy martwe gałązki. 

🌵 Kilka ważnych wskazówek

✅ Jeżeli korzeni jest więcej niż ziemi to jest to ostatni dzwonek na zmianę pojemnika na większy. 

✅ Należy pamiętać, by nie zastosować za dużego pojemnika - wbrew pozorom wiele roślin wcale nie będzie rosła lepiej. Optymalne będzie zastosowanie pojemnika o jeden, maksymalnie dwa rozmiary większego (mniej więcej o 2-3 cm średnicy). 

✅ W górnej części bryły korzeniowej, czyli tam gdzie roślina wyrasta ponad powierzchnię, należy usunąć nadmiar ziemi, ponieważ właśnie tutaj gromadzą się szkodliwe sole z nawozów lub stagnuje woda. 

✅ Po przesadzeniu rośliny nie potrzebują nawożenia. Zasilić nawozem można po ok. 5-6 tygodniach lub gdy pojawią się nowe liście. 


PS: O roślinach doniczkowych czytaj też tu: Rośliny doniczkowe - nieznane nazwy znanych roślin.

1 komentarz: