stycznia 15, 2023

Dereń biały Cornus alba - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

 

Derenie, które spotykasz najczęściej to głównie rozłożyste krzewy i w ogrodzie należy zaplanować im nieco więcej miejsca. Wśród dereni znajdziesz również niewysokie drzewa, ale to krzewy w różnych formach i rozmiarach zdobią efektownymi kwiatami, wielobarwnym ulistnieniem, jaskrawymi pędami i jadalnymi owocami (tylko w przypadku derenia jadalnego!).


Który dereń wybrać?

Najczęściej spotykanym w ogrodach i zieleni miejskiej jest dereń biały. Średnio osiąga 2 m wysokości i 2 m szerokości już po ok. 2 latach. W przypadku derenia białego do wyboru są odmiany: 'Aurea' (odmiana złocista), 'Sibirica' (odmiana o różowo-czerwonych pędach), 'Sibirica Variegata' (odmiana o różowo-czerwonych pędach i zielono-białym wybarwieniu liści) i 'Spaethii' (owalna, żółte liście i ciemnoczerwone pędy).

Oprócz derenia białego dostępne są gatunki:

-dereń kanadyjski (Cornus canadensis) - roślina płożąca się, okrywowa, 

-dereń drzewiasty (Cornus controversa) - drzewo średnich rozmiarów, po 20 latach osiąga ok. 6 m wysokości,

-dereń kwiecisty (Cornus florida) - jeden z bardziej wymagających gatunków. Może rosnąć w Polsce, ale trzeba bardziej o niego zadbać,

-dereń kousa (Cornus kousa) - wysoki krzew lub małe drzewo,

-dereń jadalny (Cornus mas) - wysoki krzew lub małe drzewo o jadalnych (i pysznych!) owocach. W swoim ogrodzie posadziłam go w ubiegłym roku i czekam na pierwsze zbiory,

-dereń świdwa (Cornus sanguinea) - gatunek rodzimy dla Polski, ale dostępne są też odmiany ozdobne, 

-dereń rozłogowy (Cornus sericea) - gatunek inwazyjny, należy zrezygnować z jego sadzenia zgodnie z zaleceniami Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (link: Dereń rozłogowy - gatunek inwazyjny) lub wybierz gatunki odmianowe, np. 'Flaviramea', czy 'Kelseyi'.


Kiedy sadzić dereń?

Dereń możesz sadzić tak, jak większość krzewów. Krzewy bez bryły, czyli z tzw. 'gołym korzeniem' posadź po ustąpieniu śniegu i mrozów, gdy ziemia już jest rozmarznięta, ale jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji (mniej więcej do 15 kwietnia). Z bryłą korzeniową (w pojemniku) dobry do sadzenia będzie każdy czas poza okresem upałów i zmarzniętego gruntu. 

Kiedy i jak przycinać dereń biały?

Pędy uschnięte, z oznakami chorobowymi, 'wilki' (dzikie pędy) należy usuwać przez cały okres. Na przełomie lutego i marca pędy derenia skróć o ok. 2/3 jego wysokości. 


Czy dereń nadaje się na żywopłot?

Dereń nie zapewni stuprocentowej osłony przed sąsiadami, ale możesz zastosować go na żywopłoty nieformowane, dzikie, naturalne. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej szczelne ogrodzenie, dobierz do derenia, np. cis w formach kolumnowych (cis pospolity 'Fastigiata'). Zimozielony cis będzie stanowił dobry kontrast z kolorowymi pędami derenia.


Czy dereń jest trujący?

Owoce derenia jadalnego są bardzo smaczne (ale o dereniu jadalnym przygotuję osobny wpis). Owoce pozostałych gatunków są raczej niejadalne i niesmaczne. Nie polecam próbowania. 


Co posadzić obok derenia?

Wspominałam już o cisie pospolitym. Dobrym towarzystwem dla derenia będą wszelkie inne drzewa, krzewy, trawy i byliny, które pozostają ozdobne również zimą. W tym przypadku polecam: brzozy, miskanty, rudbekie, trzmieliny. 


Gdzie kupić derenia?

Jest to powszechnie znana i dostępna roślina. Polecam rozejrzeć się w lokalnych szkółkach. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz