stycznia 14, 2023

Ciemiernik Helleborus - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

 


Ciemierniki (Helleborus sp.) to wdzięczne rośliny i na miesiące zimowe przypada ich czas kwitnienia. Jest to też ich wyjątkowy czas z innego powodu - grupy ogrodnicze przeżywają prawdziwe oblężenie, ponieważ w jednym z marketów ciemierniki dostępne są po 9,99! 

Na sukces ciemierników w tym okresie wpływają jeszcze dwie rzeczy: zamknięte do wiosny centra ogrodnicze i sprzyjająca, niezimowa pogoda. 

A skoro już skusiliśmy się na zakup to warto poznać ich wymagania.


Wymagania ciemierników

Ciemierniki pochodzą z Europy i z Azji i w zależności od odmiany występują w zaroślach, murawach, świetlistych lasach, np. Balearów, Półwyspu Bałkańskiego, czy Turcji i Kaukazu. Dlatego też najlepiej jest zapewnić tym roślinom miejsce zaciszne, cieniste lub półcieniste. Dobrze, gdy podłoże jest próchniczne i długo zachowuje wilgoć. 


Jak i kiedy sadzić ciemierniki?

Najlepsza pora do sadzenia to jest jesień, ale co jeśli kupiliśmy rośliny w styczniu? O tej porze roku nie powinno się sadzić roślin do gruntu bezpośrednio po przyniesieniu ze sklepu. Warto pozostawić zakupione ciemierniki w chłodniejszym miejscu, np. zabudowanym tarasie, werandzie, garażu z dostępem do światła. 

Do zahartowania wystarczy ok. 5 dni (o ile nie ma przymrozków). Jeżeli temperatura utrzymuje się na plusie, grunt nie jest zmarznięty i przez najbliższe dni nie zapowiada się na mróz i opady śniegu, można sadzić!

Miejsce docelowe warto przemyśleć wcześniej i być ostrożnym przy sadzeniu - ciemierniki mają delikatny system korzeniowy, który łatwo ulega uszkodzeniom. Stąd też późniejsze przesadzanie ciemierników nie jest zalecane.


Jaka ziemia do ciemierników?

Ziemia powinna być urodzajna, próchniczna i trzymająca wilgoć. Nie oznacza to, że ma być nieprzepuszczalna i podmokła!


Czy ciemiernik jest wieloletni?

Tak, ciemiernik jest rośliną wieloletnią. Cechuje go odporność na niskie temperatury, ale mimo wszystko bardziej przyjazne dla niego będą miejsca osłonięte od wiatru.


Co posadzić obok ciemiernika?

Ciemierniki sprawdzą się pod drzewami, na rabacie bylinowej, czy w bardziej zacienionej części skalniaka.


Jakie są kolory ciemierników?

Najbardziej znany jest ciemiernik biały (Helleborus niger) o białych kwiatach. Są też odmiany o kolorach bladozielonych, ciemnofioletowe, fioletowe, czy jasnożółtozielone.


Czy ciemiernik można trzymać w domu?

Ciemierniki powinny być ozdobą domu przez krótki czas, ponieważ szybko marnieją przy temperaturze powyżej 15°C. Gdy zauważysz, że roślina marnieje, warto posadzić go w ogrodzie lub podarować go komuś, kto posiada takie miejsce.


Ile kosztuje ciemiernik?

Od 9,99 zł (cena z jednego z dyskontów spożywczych - styczeń 2023) do ok. 30 zł w zależności od odmiany, wielkości doniczki i miejsca zakupu.


Czy ciemiernik jest trujący dla kota?

Każda z części ciemiernika jest trująca nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Wszelkie prace związane z tymi roślinami powinno się wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a po zakończeniu prac należy dokładnie umyć ręce. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz