stycznia 29, 2023

Zwartnica - Hippeastrum - pielęgnacja, stanowisko, wymagania


Hippeastrum (lub swojsko nazywany zwartnicą) należy do bylin cebulowych wrażliwych na mróz, a więc nie nadaje się do uprawy w ogrodzie. Wytwarza jedne z największych cebul wśród doniczkowych lub szklarniowych roślin kwiatowych i cebule te mogą osiągać nawet 25 cm średnicy. 

Kojarzysz te zjawiskowe kwiaty na długiej łodydze wyrastające z wielkiej cebuli, które można znaleźć na półkach sklepów, gdy za oknami jeszcze śnieg i mróz, a do wiosny daleko? Najpewniej nie są ta amarylisy, jak powszechnie się sprzedaje, ale właśnie hippeastrum.


Czym się różni hippeastrum od amarylisa?

Choć hippeastrum często sprzedawane są jako podobne im amarylisy to są to dwa inne gatunki. Różnią się od siebie wielkością cebul, pochodzeniem, porą kwitnienia, ilością kwiatów i... coś na pewno jeszcze się znajdzie. Amarylisy w odróżnieniu od zwartnicy kwitną latem, mają mniejsze kwiaty, ale za to więcej na jednej łodydze.

Jak pielęgnować hippeastrum?

Te rośliny cebulowe dla kwitnienia i w jego trakcie potrzebują temperatury ok. 25 stopni i jasnego stanowiska.

Jak długo kwitnie hippeastrum?

Zwartnica nie pozwoli cieszyć się swoimi kwiatami zbyt długo, bo od jednego do dwóch tygodni, ale przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitnie ponownie w kolejnym roku.Jak często podlewać hippeastrum w doniczce?

Cebula hippeastrum bez liści i kwiatów wymaga jedynie niewielkiej ilości wody. Później po pojawieniu się łodygi, liści i pąków należy zwiększyć dawki i częstotliwość podlewania.  

Co zrobić po przekwitnięciu hippeastrum?

Po przekwitnięciu należy usunąć pęd kwiatowy, a roślinę przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Dopiero wczesną jesienią ogranicza się podlewanie. Mniej więcej w połowie jesieni usuwa się obumarłe liście, a cebulę przenosi się do miejsca o temperaturze ok. 12 stopni po uprzednim jej przesadzeniu do większej donicy i nowego podłoża. 

Czy hippeastrum pachnie?

Kwiaty zwartnicy nie pachną, ale kwiaty amarylisa już tak. I to jest kolejna z różnic, które dzielą jeden i drugi gatunek.Czy hippeastrum jest trujące?

Tak, wszystkie części zwartnicy są trujące. Podczas prac przy tej roślinie warto założyć rękawiczki, a po wszystkim dokładnie umyć ręce.

Gdzie kupić hippeastrum?

Może to być kwiat cięty do bukietów w kwiaciarniach lub kwiat doniczkowy w większości sklepów ogrodniczych, wielobranżowych, czy internetowych. Średnia cena to ok. 30-50 zł.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz