lutego 03, 2023

Przebiśnieg Galanthus nivalis - pielęgnacja, stanowisko, wymagania


Przebiśnieg (Galanthus nivalis) to niewielka roślina cebulowa, zwiastun wiosny, znak rozpoczynającego się okresu wegetacyjnego. Na zachodzie Polski kwitnienie rozpoczyna już w lutym, a tam gdzie nieco chłodniej rozjaśnia ogród aż do kwietnia. Posadzone raz w miejscu dla nich odpowiednim, co roku będą zajmować co raz większą powierzchnię ogrodu. 

Od 1. lutego otwierają się bramy ogrodów w Wielkiej Brytanii i rośliną promującą te wydarzenie jest właśnie przebiśnieg. Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.


Gdzie można spotkać przebiśniegi?

W naturze przebiśniegi występują w wilgotnych lasach bukowych, grądach i łęgach. W Polsce są to głównie góry, wyżyny i Dolny Śląsk. Stanowiska w innych częściach kraju powstały w wyniku "ucieczki" z ogrodu. 


Czy przebiśniegi są jednoroczne? 

Nie, przebiśniegi są roślinami wieloletnimi i na jednym miejscu mogą rosnąć przez długi czas. 


Jak długo kwitną przebiśniegi?

Zazwyczaj jest to około miesiąca, ale jak w wielu przypadkach dużo zależy od pogody. Jak dbać o przebiśniegi? 

Przebiśniegi preferują stanowiska zacienione, żyzne o wilgotnym podłożu. Idealne będą miejsca pod drzewami oraz krzewami zrzucającymi liście na zimę. Jako że ich wzrost przypada na wczesną wiosnę, gdy gleba jest jeszcze wilgotna, nie wymagają podlewania. 


Czy przebiśniegi pachną? 

Tak, przebiśniegi charakteryzują się bardzo ładnym zapachem. Niektóre odmiany, np. 'Sam Arnott' wydają wyjątkowo intensywną woń, ale pachną jedynie w słoneczne dni. 


Czy przebiśniegi są pod ochroną?

Tak. Od 1946 r. przebiśniegi były pod całkowitą ochroną, ale od 2014 r. jej status uległ zmianie i obecnie znajduje się na liście gatunków objętych ochroną częściową. Na Mazowszu wart odwiedzenia jest rezerwat przyrody Śnieżyczki, którego celem jest zachowanie jednego z niewielu nizinnych stanowisk śnieżyczki przebiśnieg.


Czy można zrywać przebiśniegi?

W żadnym innym miejscu poza prywatnymi ogrodami przebiśniegów zrywać nie wolno! 


Czy przebiśniegi wymagają przycinania?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Nie powinno się też usuwać liści do czasu ich całkowitego zżółknięcia i zaschnięcia. Jakie są najpopularniejsze odmiany przebiśniegów? 

Najpopularniejsza odmiana to 'Maximus', który charakteryzuje się silnym wzrostem. Niektóre odmiany mają zielone plamki na zewnętrznych płatkach ('Viridipacis'), inne - bardzo duże ('Mighty Atom'), albo bardzo małe ('Tiny Tim'). Prawdziwym klejnotem jest 'Magnet' o długiej łodydze. Do najbardziej oryginalnych należy 'Lutescens' z żółtym wzorkiem i kwiatem w kształcie czepka. Inne polecane odmiany to: 'Brenda Troye' oraz 'Cassaba'. 


Czy przebiśniegi są trujące? 

Tak, pomimo tego, że części śnieżyczki przebiśnieg wykorzystywane są w lecznictwie, to w pospolitym użytkowaniu ich spożywanie może źle się skończyć.


Gdzie kupić przebiśniegi? 

Cebulki przebiśniegów nie są często spotykane w sklepach stacjonarnych, o ile te sklepy nie są wyspecjalizowane w sprzedaży tego rodzaju roślin. Najpewniej można kupić je przez Internet w sklepach o szerokiej ofercie roślin cebulowych. Średnia cena za jedną cebulkę to ok. 1 zł. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz