kwietnia 25, 2023

Bratek ogrodowy - Viola x wittrockiana

 


Bratek, czyli fiołek ogrodowy to bez wątpienia oznaka wiosny i rozpoczynającego się sezonu ogrodowego. W uprawie znajduje się ogromne bogactwo odmian i kolorów. Na ogół dobrze rosną w każdej glebie, zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Nieliczne wymagają szczególnej opieki, czy to w donicy, czy na ogrodowej rabacie. 


Czy bratki są wieloletnie? 

Bratki, zwłaszcza te uprawiane w skrzynkach i donicach, kojarzone są i najczęściej traktowane jako rośliny jednoroczne. Niemniej jednak, nie warto wyrzucać ich po przekwitnięciu - przesadź je do gruntu.

Kiedy sadzić bratki do ogrodu?

Choć bratki wytrzymają lekkie przymrozki to nie polecam sadzić ich do gruntu bezpośrednio po zakupie i przyniesieniu ich ze sklepu. 

Czy bratki boją się mrozu? 

Bratki, które rosną w ogrodzie już jakiś czas, nie będą bały się mrozu. Te, dopiero kupione i planowane do posadzenia przed 15 maja (umowny koniec przymrozków) warto zahartować przed wystawieniem na zewnątrz.

Czego nie lubią bratki?

Niekorzystne jest, gdy ziemia będzie stale wilgotna, podmokła, albo za bardzo je przesuszymy. Będą też słabo rosły w pełnym cieniu.

Czy bratki mają właściwości lecznicze?

Kwiaty są jadalne i idealnie nadają się do ozdoby ciast, deserów, sałatek. Ziele bratka znajduje też swoje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Napary i herbaty wspomagają m.in. leczenie zmian trądzikowych.

Co zrobić, gdy przekwitną bratki?

Gdy bratki rosły w donicy, warto przesadzić je na ogrodową rabatę, skalniak, czy w dowolne inne miejsce. Przy sprzyjających warunkach zakwitną ponownie w kolejnym roku, a może jeszcze się rozsieją. 

Co posadzić obok bratków? 

Dobrym towarzystwem będą inne wiosenne kwiaty jak: hiacynty, tulipany, narcyzy, szafirki, pierwiosnki.

Ile kosztuje sadzonka bratka?

Nie da się ukryć, że sadzonki bratka można kupić za naprawdę niewielki koszt. Często sprzedawane są w małych opakowaniach, wielopakach lub w postaci nasion. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz