marca 11, 2024

Tulipan - pielęgnacja, stanowisko, wymagania

 


Tulipany to bez wątpienia oznaki zbliżającej się wiosny. Cebulki dostępne są przez cały rok, na sklepowych półkach gotowe kompozycje pojawiają się pod koniec lutego, a co najmniej 73,8% kobiet otrzymuje je 8 marca. Te wczesnowiosenne kwiaty zostały wypromowane na cały świat i kojarzone są przede wszystkim z Holandią, ale tak naprawdę pochodzą z Turcji. Tulipany to zapowiedź cieplejszych i dłuższych dni. I przyczyna pierwszej bańki spekulacyjnej. 


Czym są tulipany?

Są to rośliny cebulowe. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 15 do 90 cm. Jest to rodzaj bardzo różnorodny - od drobnych po te, które wczesną wiosną ozdabiają rabaty i połacie trawników. Do tej pory wyróżniono ponad 100 gatunków i tysiące odmian. Tulipany są roślinami wieloletnimi i mogą rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat. 

Jakie wymagania mają tulipany?

Tulipany potrzebują miejsca słonecznego. Dobrym stanowiskiem będzie miejsce z glebą utrzymującą wilgoć, ale przepuszczalną. Zbyt duża ilość wody w glebie może powodować gnicie cebul. 

Jak posadzić tulipany?

Cebule tulipanów należy sadzić od ok. 20 września do mniej więcej końca października. Posadzone zbyt późno nie zdążą się ukorzenić, a tym samym w przyszłym roku wydać kwiaty. Głębokość sadzenia cebul to 15-20 cm w rozstawie 10-15 cm. Jeżeli zostaną one posadzone zbyt głęboko to jedynie co zobaczymy na wiosnę to liście. Niektórzy zalecają sadzenie cebul w plastikowych koszykach, aby przeciwdziałać zniszczeniu ich przez nornice, niemniej jednak nie zalecam tego. Plastik po czasie kruszeje, niszczy się i przedostaje do gleby.

Wskazówka: Aby uzyskać równą rozstawę cebulek tulipanów, można wykorzystać do tego wytłaczanki po jajkach. Po latach rozłożą się w gruncie. 

O hiacyntach - innych wiosennych kwiatach przeczytaj tutaj


Jak kwitnie tulipan?

Tulipan kwitnie we wszystkich kolorach, nawet kwiaty dwubarwne nie są rzadkością. Sześciopłatkowe kwiaty w kształcie pucharu (niektóre gwiaździste) rozwijają się w słońcu, a zamykają gdy temperatura spadnie poniżej 13 stopni. Wyprostowane łodygi zazwyczaj zakończone są jednym kwiatem, ale niektóre odmiany mogą mieć ich nawet 2 lub 3. 

Czy kwiaty tulipana pachną? 

Przeważnie kwiaty tulipana nie wydzielają zapachu, ale są też takie, które dają przyjemny zapach, np. tulipan Tarda, czy tulipan liliokształtny 'Claudia'.

Jak długo kwitnie tulipan?

W zależności od gatunku jest to od kilkunastu dni aż do miesiąca. Tulipany posadzone w gruncie rozpoczynają kwitnienie na przełomie marca i kwietnia, ale liście i łodyga zamierają w czerwcu. 

Jakie są grupy tulipanów?

Obecnie tulipany dzieli się na 14 grup: pojedyncze wczesne, pełne wczesne, tulipany Triumph, mieszańce Darwina, pojedyncze pełne, strzępiaste, tulipany Rembrandta, papuzie, pełne późne, Kaufmanniana, tulipany Fosteriana, czy tulipany Greigii. Grupa 15. obejmuje gatunki botaniczne. 

Prymulki to też znane i lubiane wiosenne kwiaty - przeczytaj o prymulkach

Czy tulipany chorują?

Tak, jak każda roślina jest narażona na szkodniki, czy choroby. W przypadku tulipanów może to być: łamliwość łodyg (niedobór wapnia, zbyt szybki wzrost), szara pleśń (niewłaściwy materiał, cebule z objawami szarej pleśni), mszyce, choroby wirusowe

Tulipomania i pierwsza bańka spekulacyjna

Czy za cenę cebulki tulipana można było kupić dom? Tak, w XVII-wiecznej Holandii! Gdy pierwsze kwiaty dotarły do Holandii, arystokracja i klasa średnia zaczęły prześcigać się i konkurować o najrzadsze odmiany tych kwiatów. Wierzono w to, że wartość cebulek tulipanów będzie stale rosła. Wygórowane i nierealne ceny spowodowały w konsekwencji pęknięcie pierwszej bańki spekulacyjnej w historii, prowadząc wiele osób do bankructwa.

Co posadzić razem z tulipanami? 

Tulipany sprawdzą się na trawnikach, skalniakach i rabatach. 

W przypadku trawnika - warto pamiętać, że w miejscu, gdzie rosną tulipany należy wstrzymać się z koszeniem do czasu całkowitego obumarcia liści, czyli mniej więcej do czerwca. W nasadzeniach tulipanów w trawniku warto uwzględnić też: hiacynty, narcyzy, szafirki, czy przebiśniegi. 

W rabatach wielogatunkowych i jednogatunkowych ożywią miejsce przed rozwojem bylin, które zazwyczaj startują w maju. Dobrym towarzystwem dla tulipanów będą: szałwie, bodziszki, kocimiętki, liliowce. 

Rabaty składające się tylko z traw ozdobnych to również dobre miejsce dla nasadzeń tulipanów. Ścięte wczesną wiosną trawy zrobią miejsce dla pojawiających się tulipanów. 


W przypadku nasadzeń tulipanów warto sadzić je w grupach po kilka-kilkanaście sztuk. Dobrze, gdy tulipany posadzone w jednej grupie mają te same kolory, a jeżeli chcemy wydłużyć kwitnienie to polecam posadzenie w jednej grupie tulipanów różnych odmian, niemniej jednak utrzymując tym samym te same barwy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz